Zeytinler JES’e karşı kazandı  - Gazete SeferihisarGazete Seferihisar

9 Aralık 2023 - 23:43

Zeytinler JES’e karşı kazandı 

Zeytinler JES’e karşı kazandı 
Son Güncelleme :

14 Haziran 2022 - 12:39

111 kez okundu

İZSU tarafından açılan davada İzmir 1. İdare Mahkemesi, Seferihisar ve Menderes’te baraj havzalarına yapılmak istenen jeotermal elektrik santrallerinin arama ve işletme ruhsatları ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme kararında jeotermal akışkanların havayı, yüzey suyunu, yeraltı suyunu, toprağı ve su havzalarını kirletme potansiyeli içerdiği vurgulandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yargıya taşınan turizm bölgeleri Seferihisar ve Menderes’te yapılmak istenen jeotermal elektrik santrallerinin ruhsat sahaları ile ilgili mahkemeden sevindiren karar geldi.

İZSU Genel Müdürlüğü açtığı ve Orhanlı Köyü Derneği ile Seferihisar Kavakdere Köyü Sulama Kooperitifi’nin müdahil olduğu davalarda İzmir 1. İdare Mahkemesi 2150 işletme ruhsat alanı ve 1586 arama ruhsat alanı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Dava sürecine gerekçe olarak, İZSU Su Havzaları Koruma Yönetmeliği ve 1/25.000 ölçekli İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı plan hükümleri kapsamında baraj havzalarında jeotermal arama ve işletme faaliyetlerinin izin verilecek faaliyetler arasında yer almaması gösterildi. Dava dilekçesinde ruhsat alanlarının Tahtalı Barajı uzun mesafeli koruma alanında, uzun mesafeli dere mutlak koruma alanında, Ürkmez Barajı Göl Alanı mutlak koruma alanı, kısa ve uzun mesafe koruma alanında kaldığı belirtildi. Dilekçede jeotermal enerji santralı (JES) projelerinin içme suyu havzalarında tehdit yaratacağı açıklandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.