Kurumlar uygun bulmamıştı… TOKİ planları askıda! - Gazete SeferihisarGazete Seferihisar

10 Aralık 2023 - 00:34

Kurumlar uygun bulmamıştı… TOKİ planları askıda!

Kurumlar uygun bulmamıştı… TOKİ planları askıda!
Son Güncelleme :

15 Nisan 2022 - 15:06

306 kez okundu

Seferihisar’da TOKİ tarafından yapılması planlanan ancak başta İzmir Büyükşehir Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gibi kurumların olumsuz görüş verdiği 32 bin konutluk çalışma için parselasyon planları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından bir ay süre ile askıya çıkarıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, dar ve orta gelir grubundaki vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için “100 Bin Sosyal Konut Projesi” lansmanı ile başlatılan ve TOKİ tarafından yapılacak olan projeler için Seferihisar’da düğmeye basılmıştı.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 32 bin konut yapmak için hazırlanan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı henüz proje başlamadan, proje alanında değişikliğe gitme kararı almıştı.

PROJE ALANI DEĞİŞTİ

İlk etapta Seferihisar ilçesi sınırları içerisinde bulunan Camiikebir Mahallesi’nde yapılması planlanan ve 105 bin 715,811 metrekarelik 1’nci bölgede 414 Konut, 30 Adet Dükkan, 1 Adet Cami ve 1 Adet İlköğretim Okulu, 91 bin 940,023 metrekarelik 2’nci bölgede ise 618 Adet Konut, Cami İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi yapılması planlanan projenin toplam maliyetinin ise 218 milyon 900 bin TL olması öngörülürken, projenin alanı değiştirilmiş ve projenin TOKİ’ye ait olan 3391 ada 1 parselde 621 bin 359,44 metrekarelik alanda yapılmasına karar verilmişti.

KURUM GÖRÜŞLERİ DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Plan değişikliği ile ilgili yayımlanan dosyada ayrıca kurum görüşlerine de yer verilmiş ve özellikle İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU’nun yanıtları dikkat çekerken, İl Sağlık Müdürlüğü ise şartlı ‘evet’ demişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Seferihisar İlçesinin gelecekteki nüfusu karşılaması için yeni kentsel gelişme alanlarına ihtiyacı yoktur” ibaresine yer verirken, İl Sağlık Müdürlüğü ise, “kamu adına Hastane alanının (yaklaşık; 20.000m2) ayrılması koşulu ile plan yapılmasında kurumumuzca bir sakınca bulunmamaktadır” görüşüne yer vermişti.

Bir diğer önem arz eden ve planlama sürecinde en önemli kriterlerden biri olan içme suyu ile ilgili İZSU, “Alanda, içme suyu temininin TOKİ tarafından kendi bünyesinde çözümlenmesi ve bu hususun hazırlanacak imar planına plan notu olarak eklenmesi gerekmektedir” ifadelerine yer vermişti.

Diğer olumsuz görüş veren İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ise, “Seferihisar İlçesi Camikebir Mahallesi 106 ada 126 parsel nolu 2,9630 hektar “Narenciye Dikili Tarım Arazisi” (NDT) nin sosyal donatı alanlarının oluşturulması ve konut üretimi gerçekleştirilmesi amacıyla tarım dışı amaçla kullanılması uygun görülmemiştir” ifadelerini kullanmıştı.

İTİRAZLAR İNCELENDİ… PARSELASYON PLANLARI HAZIRLANDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 25 Ocak 2022 ve 25 Şubat 2022 tarihleri arasında askıya çıkarılan ve askı sürecinde oluşan itirazların incelendiği belirtilen planlar için parselasyon planları belli oldu.

PLANLAR ASKIDA

3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 18. Maddesine göre hazırlanan İmar Uygulamasına dair hazırlandığı belirtilen Parselasyon Planı ve ekleri; 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 19. Maddesi ile Arazi ve Arsa Düzenlemeleri Hakkında Yönetmeliğin 26. Maddesine göre, 15 Nisan 2022 – 15 Mayıs 2022 tarihleri arasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü panosunda ve internet sayfasında askıya çıkarıldığı açıklandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.