Başkan Yetişkin 3 yıllık çalışma raporunu açıkladı - Gazete SeferihisarGazete Seferihisar

25 Eylül 2023 - 14:48

Başkan Yetişkin 3 yıllık çalışma raporunu açıkladı

Başkan Yetişkin 3 yıllık çalışma raporunu açıkladı
Son Güncelleme :

09 Nisan 2022 - 15:07

121 kez okundu

Vatandaş ile omuz omuza sosyal belediyecilik yaptık!

Geçmişten günümüze yaşayan tarihi, doğası, denizi, verimli tarım alanları, turizmi ve yatırım olanakları ile Türkiye’nin marka kenti olan Seferihisar’da Başkan İsmail Yetişkin 3 yıllık değerlendirme toplantısında bugüne kadar yapılan çalışmaları ve gelecekte yapılacak projeleri Seferihisarlılar ile paylaştı.

Hep Beraber Seferihisar vurgusu ile gerçekleşen buluşmada Başkan Yetişkin; bu süreçte pandemi, deprem, sel, savaş ve ekonomik kriz nedeniyle Seferihisar’ın zorlu bir süreçten geçtiğini anlatarak “Sosyal belediyecilik vizyonu ile tüm kaynakları ve imkanları halkın refahı için kullandık. Yerel yönetimin halkla omuz omuza verdiğinde nasıl başarılı olabileceğinin iyi bir örneği olduk” diye konuştu. İhtiyaç sahiplerine 15 bin dayanışma kolisi dağıttıklarını, 1000 aileye düzenli yardım gerçekleştirmeye devam ettiklerini de belirten Yetişkin, Dezavantajlı komşularımıza “Evde Temizlik – Hijyen Desteği”, “Evde Kuaför” ve “Pratik Ev Düzenlemeleri” hizmetleri sunduk. İşkur CV havuzumuza başvuran 500 kişinin çeşitli alanlarda istihdam edilmesini sağladık. Ayrıca Halk Market, Yiyin Gari gibi projelerimiz ile esnafın ve üreticinin de her zaman yanında olduk‘’diye konuştu.

‘’Tarımsal bilginin ve üretimin devamı için genç çiftçileri destekliyoruz’’

Gıda fiyatlarının alıp başını gittiği bugünlerde Seferihisar gerek tarım gerekse hayvancılıkta oluşturduğu modellerle Türkiye’ye örnek oldu. Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, 3 yıllık değerlendirme toplantısında özellikle tarımsal politikalar konusunda önemli projelerin altını çizdi.

“Her zaman çiftçimizin yanında olduk. 150 bin yerel tohum dağıttık” diyen Yetişkin “Tarımsal üründen köylünün ve çiftçinin daha fazla pay almasını sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ayrıca Seferihisar’da sürdürülebilir hayvan yetiştiriciliği modeli oluşturduk. Salma Hindi projemiz sayesinde kırmızı et yetiştiriciliğinde daha ucuz girdilerle üretilen hindileri piyasaya arz ederek hayvancılığın kapısını üreticilerimize açtık” dedi.

Genç çiftçileri desteklediklerini de belirten Yetişkin Seferihisar’ın yerel ürünleri ile kendi markalarını yaratan genç çiftçilerin ulusal ve uluslararası pazara erişimleri için daha fazla destekleneceklerinin müjdesini verdi.

Kültür Sanatın Başkenti Seferihisar

Lavanta, Mandalina, Tohum Takas ve Karakılçık festivalleri ile Seferihisar Türkiye’nin ilgi odağı haline geldiğini belirten Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin değerlendirme toplantısında halkı sanat ile buluşturmaya devam edeceklerinin sözünü verdi. Yetişkin “2019 yılında 200 kültür ve sanat etkinliği gerçekleştirdik. Pandemide de halkımıza moral olması açısından etkinliklerimiz sürdü. Özellikle çocuklarımızın akademik ve sosyal becerilerinin gelişmesi için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Belediyenin spor tesislerinde 14 branşta toplam 895 öğrenciye ücretsiz hizmet sağladık. Çocuklarımıza tiyatro, piyano, satranç, resim dallarında online eğitimler verdik. İyon Kentler Birliği projemiz ile kültür sanatın başkenti olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

‘’Kendi ayakları üzerinde duran bir belediye olduk’’

“Tarihin en büyük ekonomik krizinde belediyemiz ayakları üzerinde durma başarısını göstermiştir” diyen Başkan Yetişkin sözlerini şöyle sürdürdü: “2019 yılında belediyenin 71 milyon gelir, 91 milyon gider ile 20 milyon lira cari açığı  var iken 2022 yılında 156 milyon gelir 107 milyon gider ile 49 milyon liralık bütçe fazlamızın olduğu bir finansal tabloya kavuştuk. Bu tablo Türkiye’nin en derin ekonomik krizinin yaşandığı bu günlerde kendi kendine yetebilen ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir belediye olduğumuzu gururla söyleyebilirim” dedi.

İlçenin altyapısını yeniden düzenledik

Seferihisar’ın göç nedeniyle yetersiz kalan altyapısının acilen düzenlenmesi için çalışmalara başladıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Yetişkin “Eski su borularını yenilenmesi, doğalgaz hattının döşenmesi, internet altyapısının güçlendirilmesi için İZSU, İZBETON ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile çalışmalara başladık. Merkezdeki tüm yolların asfalt çalışmaları sürüyor, var gücümüzle yolların bir an önce bitirilmesi için çalışıyoruz” dedi.

Son olarak geçen üç yıl boyunca yaraları sardıklarını, iyileştiklerini anlatan Yetişkin “Bundan sonra ekonomik krizden sürdürülebilir yöntemlerle korunmak, tarımsal bilginin aktarımı için genç çiftçilerin desteklenmesi ve kültür odaklı turizm başlıklarından oluşan üç temel vizyonu geliştireceklerini belirtti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.