Sığacık Körfezi’ne bir yara daha - Gazete SeferihisarGazete Seferihisar

29 Eylül 2023 - 14:06

Sığacık Körfezi’ne bir yara daha

Sığacık Körfezi’ne bir yara daha
Son Güncelleme :

15 Mart 2022 - 12:45

226 kez okundu

2013 yılından beri Sığacık Körfezi’nde faaliyet gösteren balık çiftlikleri kapasite artışı için yapmış olduğu başvuruda yeni gelişme yaşandı.

19 Ocak’ta ÇED süreci başlayan projenin tanıtım dosyasını inceleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kararını verdi ve kapasite artışını onayladı.

Onayla birlikte, Çipura, levrek, sinarit, karagöz, lahoz, granyöz, mercan balıklarının bulunduğu çiftliğin deniz yüzey alanı 33 bin 800 metrekareden 51 bin metrekareye çıkartılacak ve kafes sayısı 18 adetten 27’ye yükselecek.

AKDENİZ FOKLARININ YAŞAM ALANI
Seferihisar Sığacık Körfezi’nde bulunan balık çiftlikleri Akdeniz Foklarının yaşam alanlarını da tehdit ediyor. Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne göre Sığacık Körfezi korunması gereken yerler arasında yer alıyor.

MAHKEME İPTAL KARARLARI VERDİ
Balık çiftliklerinin iptali açılan davalardan birinin sonucunda mahkeme balık çiftliklerinin Sığacık Koyu ekosisteminde geri dönüşü olmayan çevresel riskler oluşturacağı ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 725 No’lu ilke kararına aykırılık teşkil ettiği vurgulamıştı.
Kararda “Turizm merkezi olan bölgenin yakınında, ekosisteme, doğal ve kültürel değerlere zarar verme olasılığı çok yüksek olan balık çiftliğinin kurulması, Seferihisar’ın ‘yavaş şehir’ uygulamalarına aykırıdır. Sığacık Körfezi’nin çevresel, deniz tabanı ve akıntı sistemi ile kapasitesi hakkında yeterli veri bilinmemekte, bu durumda ‘ÇED olumlu’ kararında hukuka uyarlık bulunmamakta” ifadeleri yer almıştı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.