Salgına rağmen JES toplantısı - Gazete SeferihisarGazete Seferihisar

27 Eylül 2023 - 22:48

Salgına rağmen JES toplantısı

Salgına rağmen JES toplantısı
Son Güncelleme :

17 Nisan 2021 - 9:34

432 kez okundu

Orhanlı Köyü, jeotermal kaynak arama sondajları ve jeotermal enerji santrali kurulması tehditleriyle mücadele ediyor. Köy halkının avukatı Cem Altıparmak, “Doğamız ve hayatlarımız, hukuka ve yaşama saygıları olmayanların insafına bırakılmayacak kadar değerlidir” diyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orhanlı Köyü’nde salgına ve İçişleri Bakanlığı’nın Covid-19 salgın yasakları için getirilen genelgesine rağmen jeotermal enerji santrali (JES) için halkın katılımıyla gerçekleşecek bir toplantı yapma kararı aldı.

Orhanlı Köyü’nün avukatı Cem Altıparmak, Çalışma ve Şehircilik Bakanlığı’nın halkın katılım göstereceği toplantısının 21 Nisan’da yapılması konusunda ısrarcı olduklarını, genelgeyi ihlal ettiklerini ve halkın sağlığını tehlikeye attıklarını belirtiyor.

Orhanlı Köyü’nde bulunan Orhanlı Vadisi, çeşitli alanlarda jeotermal kaynak arama sondajları ve jeotermal enerji santrali kurulmasını içeren tehditlerde halkı mücadele etmeye itiyor. Bununla birlikte 7 Nisan 2021 tarihinde İçişleri Bakanlığı web sayfasından, “İzmir İli Seferihisar ve Menderes İlçeleri, Orhanlı ve Yeniköy Mahalleleri Mevkii’nde Küçük Menderes Enerji Petrol Jeotermal Maden Elektrik Üretim Müh. İnş. A.Ş. tarafından yapılması planlanan 37,5 MWe Jeotermal Enerji Santrali ve Yardımcı Kaynak (GES+RES) Tesisleri” projesi ile ilgili olarak, ÇED Yönetmeliğin 9. Maddesi gereğince ÇED sürecine halkın katılımını sağlamak, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla 21/04//2021 tarihinde, Orhanlı Caddesi No:274/2 (Köylü Kafeterya) Orhanlı/Seferihisar/İZMİR adresinde Saat:14:00’da Halkın Katılımı Toplantısı(HKT) yapılacaktır” diye duyuruda bulundu.

Bu olaylarla birlikte Orhanlı Köyü halkının avukatı Altıparmak ise, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nü telefonla aradığını söyleyerek, 21 Nisan günü halk katılım toplantısının yapılacağı söylenen yerin bir kafeterya olduğunu ve genelge kural içeriklerince 17 Mayıs’a kadar kapatıldığını, bu nedenle toplantının iptal edilmesi ve 17 Mayıs sonrası için yeni bir gün verilmesini talep ettiğini belirtti.

ÇŞB KESİN TALİMAT VERDİ

Altıparmak, Bakanlıktan gelen yanıtın ise şöyle olduğunu dile getirdi: “Aldığımız cevap inanılmazdı; toplantının daha önce kararlaştırıldığı tarihte ve belirtilen kafeteryada yapılacağını, bu konuda Çevre Şehircilik Bakanlığı(ÇŞB)’nın talimatı olduğunu söylediler. Genelgeye aykırı olan bu emri kimin verdiğini sorduk ve emri bizlerle paylaşmalarını istedik. Aldığımız cevap yine olumsuz oldu. Bizle emri paylaşamayacaklarını söylediler. Görüşmemizde, ÇŞB’nin bu ısrarının hukuki bir dayanağı olmadığını, genelge ile kapatılan bir kafeteryayı 21 Nisan günü açmaya zorlayamayacaklarını, eğer o gün sizin zorunuzla bu işletme sahibi işyerini genelgeye aykırı bir şekilde açmak zorunda kalır ise ciddi cezalarla karşı karşıya kalacağını, o gün orada gelmek zorunda kalacak yüzlerce köylünün hayatını tehlikeye attıklarını ve bunların sorumlusunun da genelgeye aykırı olarak talimat veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olduğunu, bu hukuka aykırı talimatı veren, uygulayan ve uygulanmasına ses çıkarmayan ne kadar kamu görevlisi var ise her biri hakkında ayrı ayrı suç duyurusunda bulunacağımızı belirterek, görüşmeyi sonlandırdık.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.