Orkinos çiftliğine karşı zafer çevrecilerin - Gazete SeferihisarGazete Seferihisar

26 Eylül 2023 - 07:52

Orkinos çiftliğine karşı zafer çevrecilerin

Orkinos çiftliğine karşı zafer çevrecilerin
Son Güncelleme :

15 Nisan 2021 - 18:08

209 kez okundu

Tartışılan ÇED raporuna 5’nci kez iptal kararı çıktı

Seferihisar’da kurulan Orkinos çiftliğine geçtiğimiz günlerde yerel mahkemeden 5’nci kez iptal kararı çıkmasının ardından ilgili şirket mahkemenin verdiği bu kararı yürütmeyi durdurma talebiyle Danıştay taşımıştı. Şirketin, yerel mahkemenin kararını iptal talebi Danıştay tarafından reddedildi.

Daha öncede dört defa “ÇED olumlu” raporu veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni bir “ÇED olumlu” kararı verip süreci başa almasına çevreciler tepki gösterdi. Çevrecilerin açtığı davada, İzmir 1. İdare Mahkemesi’nce de yine önceki kararlara benzer benzer bir sonuç çıktı.

Mahkemenin kararı şöyle:

“Dava konusu olan İzmir Urla- Seferihisar Sığacık Körfez Mevkii, 9 numaralı Su Ürünleri Potansiyel Sahası içerisinde kurulmuş orkinos yetiştirme tesisi alanının Akdeniz foku (monachus monachus) türünün habitat alanı ile çakışmakta olduğu, türün aktif yaşam alanını sınırlayacağı, balık çiftliklerinin sayısının artmasının çevreyi tehdit ettiği, Cittaslow üyelik kriterleri arasında yer alan çevre faktörleri maddesinde su temizliği ve biyoçeşitliliğin azalması kriterlerinin balık çiftlikleri artışı ile tehlikeye gireceği ve Yavaş Şehir Seferihisar ilçesinin Cittaslow Sürdürülebilirlik kriterleri ve Yarımada Stratejik Planı ile örtüşmediği anlaşıldığından, dava konusu orkinos yetiştirme tesisi için Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu kararının verilmesine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.”


Çevreci kimliğiyle tanınan Avukat Şehrazat Mercan, bu mahkeme kararının acilen uygulanması, orkinos üreticiliği dahil tüm balık çiftliklerinin Sığacık Körfezi ve Demircili Koyu’ndan çıkarılması gerektiğini söyledi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.