2020 LGS sorularına ilişkin genel değerlendirme - Gazete SeferihisarGazete Seferihisar

25 Eylül 2023 - 04:39

2020 LGS sorularına ilişkin genel değerlendirme

2020 LGS sorularına ilişkin genel değerlendirme
Son Güncelleme :

20 Haziran 2020 - 14:29

43 kez okundu

Yaklaşık 2 milyon öğrencinin girdiği LGS bitti. LGS sorularını yorumlandı:

Edebiyat öğretmeni Cemal Karota Liselere Geçiş Sınavı ( LGS) sorularını değerlendi.
“Bu sene paragraflar abartılacak derecede uzun değildi. Beceriye dayalı yeni nesil sorular sorulduğu için görsel okuma gerektiren tablo, grafik gibi görseller yer tutmaktadır. Yalnız burada hemen şuna değinmek gerekir ki tablo, grafik ve sözel mantık soruları çok ince dikkat ve hassasiyet gerektiren sorulardan oluşuyor. Bu da ister istemez bir yandan süreyle yarışan öğrencilerin elini oyalamakta ve zaman kaybettirmektedir. Zaten bu sınavdan da beklenenin bu olduğu ortaya çıkmakta ve bizlere bir sürpriz oluşturmamaktadır. Sınav soruları genel anlamda asla sürpriz değildi. Hepsi örnek sorularla doğrudan bir benzerlik göstermektedir. Yine dil bilgisi konusunda gayet açık ve bilenle bilmeyeni, çalışanla çalışmayanı ayırt edecek düzeyde, uygulamaya dayalı sorularla karşılaştık. Yazım ve noktalama konusunda da beklenildiği gibi birer kolay düzeyde soru yöneltildi. Yine metin türleri konusunda bir soru sorularak deneme türünün özelliği sorgulatıldı. Paragraf soruları içerisinde hem yapı hem de anlama dayalı sorular yöneltildi. Kısacası Türkçe testi beklenen zorlukta ve beklenen konu alanı içersinde oluşturulmuştur. Çok zorlu bir hazırlık süreci geçiren öğrencilerimize sonuçların hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

LGS soru kitapçığı ve cevap anahtarı

2020 LGS sınavı soru ve cevap anahtarları için heyecanlı bekleyişi devam ediyor. LGS’de geçtiğimiz senelerde, öğrenciler sınava girdikleri okullarda sınavın bitmesinin ardından kendi soru kitapçıklarını teslim alabiliyorlardı. Bu yıl pandemi nedeniyle öğrenciler soru kitapçıklarını 22 Haziran Pazartesi günü itibarıyla okullarından alabilecek. LGS soru ve cevapları ise MEB’in sitesinden yayınlandı.

SÖZEL BÖLÜM SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYINIZ

SAYISAL BÖLÜM SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYINIZ

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.