Mandalina çiçek açtı, çitfçi kara kara düşünüyor - Gazete SeferihisarGazete Seferihisar

29 Kasım 2022 - 16:52

Mandalina çiçek açtı, çitfçi kara kara düşünüyor

Mandalina çiçek açtı, çitfçi kara kara düşünüyor
Son Güncelleme :

28 Nisan 2020 - 17:33

70 kez okundu

Dünyanın en iyi satsuma mandalinasının yetiştiği topraklar olan Seferihisar’da baharla birlikte mandalina ağaçları çiçek açtı.

Geçen seneki yoğun yağışlar ve çiçeklenmenin düşüklüğü, mandalina rekoltesini yüzde 50-60 civarında düşürmüştü.

‘ÇİFTÇİNİN DURUMU İYİ SANIYORLAR, AMA DEĞİL’

Geçen sene mandalina dalında 70 kuruş ile 1.50 kuruş arası tüccara satılmıştı.

Geçen sene aranan rekoltenin bulunamadığını belirten mandalina üreticisi “Geçen sene büyük zarar ettik. Artan maliyetler yüzünden malımızı zararına sattık. Mazot, gübre ve ilaç fiyatları almış başını gitmiş mandalinanın marka değeri artsana üretici para kazanamıyor. Çiftçinin durumu iyi sanıyorlar ancak maliyet ortada, mandalina yıllardır dalında 50 kuruş 1.50 böyle giderse 20 yıl içinde Seferihisar ovasında mandalina ağacı kalmayacak.” dedi.

Çok ürün ucuz, az ürün pahalı

Bu sene mandalina rekoltesinin yüksek olmasının beklendiği Seferihisar’da, ağaçlardaki çiçeklenme oranı dikkat çekmekte. Üreticiler, malın fazla olmasıyla beraber bu sene yine mandalinanın beklenenden daha az bir paraya satılacağı ümitsizliğini taşımakta.

İzmir’in Seferihisar ilçesinde mandalina tarımı 1953 yılında 600 adet satsuma dikilmesiyle başlamıştır. Zamanla ilçe, mandalina yetiştiriciliği ve ihracat açısından ticari anlamda öne çıkmıştır. Seferihisar Mandalinası’nın ayırt edici özellikleri başlıca ince ve pürüzsüz kabuğa sahip olması, ince dilim zarı, satsuma mandalinasına özgü biçimsel basıklığının yanında tat ve aroması nedeniyle tüketici tarafından tercih edilmesidir. Kuzeyi kapalı, güneyi açık, nem birikimi sağlayan söz konusu bölgede Satsuma mandalina türünün kabuğu daha ince olmakta ve karakteristik özelliklerini yansıtmaktadır. Bu iki özellik sayesinde yörede yetişen mandalinaları ulusal ve uluslararası piyasada tercih edilir hale getirmiştir. Diğer yörelerde yetişen mandalinalardan farklı olmak üzere Seferihisar Mandalinası’nın rengi ağaçtayken sararmaktadır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.